Masz pytanie?

Panele z kamienia

Panele z kamienia

to misternie zespolone, za pomocą specjalnych żywic syntetycznych lub cementu, kawałki dopasowanych drobnych pasków kamiennych. Stworzone po to, aby wydobyć jeszcze więcej efektów wizualnych z materiału jakim jest kamień naturalny. Panele z kamienia mogą być złożone z kontrastujących obok siebie wzorów lub tworzyć jednolita całość. Produkowane są z różnych materiałów, ale najczęściej spotykane to panele z kwarcytu, bazaltu oraz marmuru. Powierzchnia panelu jak i grubość jest mocno nieregularna, dlatego też w cechach produktu zawsze podawana jest największa występująca grubość. Ideą tego produktu jest, aby przy małym nakładzie pracy można było uzyskać niepowtarzalną dekoracje ściany lub elewacji. Przy odrobinie zdolności manualnych prawie każdy może zostać "specjalistą" od układania paneli kamiennych, należy pamiętać jedynie o solidnie przygotowanym podłożu i właściwie dobranym kleju.

Panele z kamienia - koszty montażu

Trzeba przyznać, że produkt ten nie należy do najtańszych. Ale przy wyborze należy wziąć pod uwagę jedną ważną kwestię, a mianowicie koszt ułożenia. Strukturę ściany ozdobionej panelami kamiennymi można porównać do ryski kamiennej, która w zakupie będzie zdecydowanie tańsza. Sumując poszczególne koszty materiału i montażu, dojdziemy do wniosku że jednostkowy koszt jaki przyjdzie nam zapłacić za 1m2 zamontowanego produktu jest bardzo zbliżony. Wynika to z tego, że koszty ułożenia kamienia ciętego są dość wysokie, np. od 100 do 160 zł/m2, w zależności od regionu. Z kolei koszt wynika z dużej pracochłonności. Natomiast koszty montażu paneli kamiennych są zbliżone do kosztów montażu płytek ceramicznych. Co więcej, jak napisano wcześniej, przy odrobinie zdolności, można te prace wykonać samemu. Karbowana struktura tego materiału, potrafi "wybaczyć" i zgubić drobne niedociągnięcia. Dlatego wykorzystanie paneli do dekoracji ściennych nie musi okazać się najdroższe.

Gdzie zastosować panele z kamienia?

Zastosowanie ograniczone jest do dekoracji ścian wewnętrznych jak i elewacji budynków, z uwagi na bardzo nieregularną, karbowaną powierzchnię. Nieregularność powierzchni jest na tyle duża, że dyskwalifikuje ten produkt do zastosowania jako wykończenie podłóg lub schodów. Natomiast obłożone panelami kamiennymi ściany, przy odpowiedniej aranżacji, kreują bardzo estetyczny i malowniczy wystrój. 

 

Panele z kamienia klejenie

najlepiej gdyby były montowane przez profesjonalnych kamieniarzy, ale jest to chyba najprostszy w montażu produkt kamienny. Każdy płytkarz lub "złota rączka" powinien osiągnąć zadowalający efekt.

Dobór chemii budowlanej

Zalecanym przez nas klejem do paneli z kamienia jest wyrób, spełniający wymagania normy PN-EN 12004 - "Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznakowanie". Bardzo ważne jest, aby klej do paneli kamiennych był oznakowany wg tej normy w następujący sposób: C2TE, co sugeruje aby zastosować klej o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych.

Zalecamy również stosowanie impregnatów. W szczególności do paneli stosowanych na zewnętrznych ścianach, zaleca się preparaty o wysokiej skuteczności działania. Zabieg taki tworzy dodatkową warstwę hydrofobową, zapobiegającą wnikaniu wody w strukturę, co w konsekwencji zabezpiecza przed erozją i porostami. W zależności od oczekiwanego efektu, dostępne są impregnaty niezmieniające koloru lub podkreślające kolor.

 

  
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Dane kontaktowe

telefon:+48 604 594 379

telefon:+48 791 221 535

mail: biuro@kameno.pl