Masz pytanie?

Mozaiki z kamienia naturalnego

2015-09-11

Obecnie na rynku pod hasłem mozaiki z kamienia naturalnego, można dostać wiele różnych produktów z kamienia naturalnego.

Rodzaj kamienia nie jest tu głównym wątkiem, aczkolwiek kształt zastosowanie, powierzchnia itp. Oczywiście okładziny mozaikowe dostępne są w dość szerokiej ofercie rodzajów kamienia takich jak: marmur, piaskowiec, andezyt, bazalt, onyks i wiele innych. Ostatnio w ofercie pojawiły się nawet z elementami drewna egzotycznego. Produkty te są klejone za pomocą żywić epoksydowych do drobnej siatki typu mesh, taka kombinacja zapewnia dobrą trwałość i łatwość docinania potrzebnych wzorów. Na pierwszy rzut oka wszystkie produkty wyglądają podobnie i wydają się mieć to samo zastosowanie. Rzeczywistość jest jednak trochę inna, dlatego przyjrzyjmy się dostępnym produktom.

 

Zacznijmy od najbardziej popularnych mozaik tak zwanych dekorów.

Są to produkty różnego rozmiaru, charakteryzujące się tym, że mają dwie krawędzie równe, a po bokach występują zazębienia mające na celu optyczne zagubienia łączenia.  Dekory wykonywane są z różnego rodzajów kamieni, zarówno otoczaków jak również nieregularnych ale dobranych do siebie drobnych kawałków kamieni. Zastosowanie tego typu dekoracji kamiennych ma swoje ograniczenia z uwagi na zazębienia występujące tylko na dwóch krawędziach. Po ułożeniu kilku pasków dekorów obok siebie widoczne będzie miejsce łączenie na krawędziach nie posiadających zazębień. Ideą tego produktu nie jest wypełnianie całych połaci powierzchni, głównym celem jest odcinanie, dekorowanie, urozmaicanie wyłożonej powierzchni materiałem bazowym np. płytkami kamiennymi czy ceramicznymi. Z uwagi na dość równą powierzchnię, dekory te mogą być stosowane nie tylko na ścianach kuchni, łazienek czy salonów, ale również na posadzkach, czy np. brodzikach prysznicowych.

 

 

Kolejną ciekawą grupą mozaik są okładziny typu „tiles” - czyli przypominające płytki ceramiczne, ale wyposażonymi z każdej strony w zazębienia.

Płytki mogą być zbudowane z otoczaków, otoczaków ciętych, bądź spasowanych drobnych kamieni naturalnych. Możliwość zastosowań tego produktu jest w zasadzie jeszcze szersza, niż wspomnianych wcześniej dekorów. Z uwagi na wpusty i wypusty na każdej krawędzi mogą być użyte do okładania dużych powierzchni, jednocześnie po wycięciu kilku kamieni z siatki spełnią rolę dekoru. Powierzchnia takiej płytki mozaikowej jest dość równa, co kwalifikuje ją do stosowania zarówno na ścianach, jak również wszelkiego rodzaju podłogach tj. łazienki, sauny, spa, tarasy, czy balkony.

 

Z kolei innym, aczkolwiek również bardzo ciekawym produktem są parkiety z kamienia. Stanowią one bardzo ciekawą alternatywę dla parkietów drewnianych, a w dodatku są ciągle bardzo unikalnym rozwiązaniem. Dla ludzi ceniących piękno i niekonwencjonalne rozwiązania będą doskonałym wyborem.Parkiety kamienne wykonane są z oddzielnie obrobionych, i dopasowanych drobnych kawałków kamienia naturalnego tj. bazalty, marmury czy onyksy. Występują w dwóch rodzajach: z zazębieniami oraz bez, w formie regularnych prostokątów lub kwadratów. Faktura tego produktu umożliwia zastosowanie na dużych powierzchniach bez ryzyka widocznych łączeń poszczególnych plastrów. Parkiet kamienny możliwy jest do stosowania na większości powierzchniach, od ścian do podłóg, na zewnątrz i wewnątrz budynków także jest to materiał wysoce uniwersalny.

Jeszcze parę lat temu ceny tego typu mozaik były zaporowe i dużo droższe od popularnych szklanych. Obecnie duża rynkowa konkurencja sprowadziła ceny do racjonalnego poziomu, i teraz niemal każdy może mieć ten produkt we własnym domu. 

   

 

Ostatnią grupą w naszym zestawieniu są ścianki okładzinowe.

Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ produkty te przypominają murowaną małą ściankę, zbudowaną z otoczaków. Jest to produkt dedykowany głównie dekoracjom ściennym, gdyż jego powierzchnia złożona z kamieni otaczanych, przyklejonych do siatki prostopadle, nie jest najlepszym rozwiązaniem dla podłóg. Jest dość mocno karbowana i sprawiałaby wiele problemów nawet pod kątem utrzymania w czystości. W ofercie sklepu Kameno ścianki występują w dwóch wariantach: otoczaków całych klejonych do siatki – co przekłada się na większą grubość, oraz otoczaków ciętych na pół i klejonych ciętą powierzchnią do siatki. Efekt wizualny jest ten sam, różnica jest jak już wspomniano w grubości i oczywiście w cenie, cięte są droższe z uwagi na większy nakład pracy.

  

Jak widać w powyższym artykule, produkt pod nazwą mozaika z kamienia naturalnego ma bogatą paletę odmian. Oferta kamieni, kolorów, rodzajów wykończenia i kształtów jest na tyle duża, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Dane kontaktowe

telefon:+48 604 594 379

telefon:+48 791 221 535

mail: biuro@kameno.pl