Masz pytanie?

Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny

jest to materiał budowlany w minimalnym stopniu przetworzony przez człowieka. Znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach architektury oraz wystroju wnętrz. Różnorodność oferowanych barw i wzorów pozwala na dobór materiału do kolorystyki istniejącej aranżacji, lub na stworzenie zupełnie nowego i unikalnego projektu. Zastosowanie tego materiału w domowym otoczeniu jest bardzo różnorodne i daje nieograniczone możliwości dla projektantów i osób dokonujących dekoracji małej architektury. Jak można dekorować kamieniem oraz wyrobami z niego, zapraszam do lektury.

Jeżeli masz już dość betonowej kostki otaczającej Cię z każdej strony, warto pomyśleć o zastosowaniu ponadczasowego materiału jakim jest kamień naturalny. Granit, bazalt, kwarcyt, gnejs czy porfir to materiały, które doskonale sprawdzą się w trwałych, a zarazem wyjątkowych alejach, w otoczeniu zielonej trawy i kwitnących krzewów. Oczywiście aby końcowy efekt był zadowalający, trzeba skorzystać z fachowców mających trochę doświadczenia w robotach kamieniarskich. Zdecydowanie warto zrobić rozpoznanie na etapie wykonawstwa, aby później tylko cieszyć się pięknym efektem. Kamień posiada bardzo ważną cechę, dla osób ceniących unikalność wzorów i kolorów, ponieważ występuję w bogatej, a zarazem niepowtarzalnej gamie kolorystycznej oraz wzorniczej. Dlatego pod tym względem, każdy indywidualista znajdzie coś dla siebie.

Kamień elewacyjny - co to za materiał budowlany?

elewacyjny, dekoracyjny, okładzinowy, łupek itp. to potocznie spotykane nazwy tego cenionego i od wieków pożądanego materiału budowlanego. Jest to "wyrób" naturalny pochodzący z największej "fabryki" na tym świecie, jaką jest Ziemia. Nie wchodząc w szczegóły petrografii, kamienie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: magmowe, osadowe i metamorficzne. Jednak dla nas, jako przyszłego użytkownika nie jest to szczególnie istotne. Bardziej będzie nas interesowało co to za materiał i jakie właściwości użytkowe reprezentuje. Wybór jest bardzo duży, możemy wyróżnić takie rodzaje kamieni jak: gnejs, kwarcyt, marmur, piaskowiec, wapień, dolomit, granit, serpentynit, andezyt, bazalt, dendryt, porfir, trawertyn, onyks, krzemień i ... wiele innych! Każdy materiał posiada indywidulne właściwości i każdy, znajdzie coś dla siebie. Pomijając kwestie użytkowe, rodzajowe i inne techniczne, skupmy się co możemy z kamienia "dostać". 

W jakiej postaci, formie można kupić kamień naturalny?

Może kamień na elewację, a może na ogrodzenie, a może do ogrodu? Większość ludzi kojarzy ten materiał z dużymi, łupanymi kawałkami kamienia, lub z cienkimi płytami, zwanymi potocznie łupkiem. Jednak wymienione materiały to nie jest całe spektrum wyboru materiału. Poniżej prezentacja kilka różnych produktów z kamienia:

Kamień murowy - zwany potocznie "murak" tak jak napisano wyżej, jest to nieobrobiona bryła kamienia. Materiał ten poddany jest wyłącznie segregacji w zależności od wielkości. Można go wykorzystać w budownictwie ogólnym, lub do budowy np. kamiennego ogrodzenia, podmurówki, budowy alejek ogrodowych, schodów, tarasów, podjazdów, skalniaków, murów oporowych i wielu innych. 

kamień naturalny

 

- tytułowy kamień najbardziej powszechny i najlepiej znany ludziom, nie mającym większego doświadczenia z branżą kamieniarską. Poza selekcją pod względem grubości, nie jest poddawany obróbce. Struktura, powierzchnia i kształt są "naturalne" tzn. takie jakie zostały nadane w trakcie wydobycia. W zależności od materiału z jakiego pochodzą, oraz właściwości jakie reprezentują, są uznanym materiałem do dekoracji elewacji budynków, okładania reprezentacyjnych ogrodzeń, czy nawet obudowy kominków. Poza wymienionymi zastoswaniami, materiał również często bywa wykorzystywany do wyłożenia podjazdów czy tarasów, dekoracji podmurówek, altan, a nawet do aranżacji pomieszczeń wewnętrznych w salonie, sypialni czy łazience. Zastosowanie tego oryginalnego materiału jest niemal nieograniczone, jak to mówią "sky is a limit". Pracujący z kamieniem naturalnym projektant jest w stanie stworzyć rzeczy, które by nam nie przyszły do głowy, dlatego polecamy skorzystać z rady fachowca. To samo tyczy się montażu, szczególnie jeżeli chodzi o kamień łupany. Jest to proces, który wymaga pewnego doświadczenia w doborze odpowiednich płyt i zastosowania pewnych technik kamieniarskich. Fugi pomiędzy poszczególnymi płytami też muszą być utrzymane w odpowiedniej proporcji, aby nie dominowały na ścianie. Generalnie, nie jest to materiał tak "prosty" w montażu jak panele kamienne.

 kamień naturalny

Ryska kamienna, kamień cięty rzędowo - te enigmatyczne i niewiele mówiące laikom nazwy kryją nic innego jak cięte paski kamienia z naturalnie łupanych płyt. Powstający w ten sposób produkt, przypomina kształtem „łezki” o nieregularnym kształcie (z reguły tylko jedna powierzchni jest równa po cięciu). Kamień w tej postaci wygląda … nie oszukując nikogo i mówiąc delikatnie nieciekawie. Przypomina to trochę kupę gruzu, lub jakiś odpad poprodukcyjny, ale pozory mylą. Dobrze ułożona ryska kamienna wygląda bezkonkurencyjnie elegancko, a zarazem naturalnie. Udekorowana w ten sposób ściana, a w dodatku podświetlona buduje niesamowity efekt końcowy. Zbudowana w ten sposób struktura, jest możliwa do osiągnięcia jedynie łupkiem kamiennym ułożonym poziomo, ale byłoby to znacznie droższym rozwiązaniem.

kamień naturalny

Kamień ogrodowy – jest inną ciekawą alternatywą dla fanów pięknych ogrodów. Występują głównie w dwóch formach: naturalnej łamanej, lub otaczanej tzw. otoczaki. Ich główne zastosowanie, to z definicji ogrody, skalniaki, wysypane alejki, oczka wodne, czy altany. Jednak na tym możliwości aranżacyjne się nie kończą. Otoczaki i inne egzotyczne kamienie można zastosować do dekoracji ścian w salonie, wykończenia ogrodzenia, gabionów, salonów SPA, dekoracji siłowni, oraz innych, ograniczonych jedynie ludzką wyobraźnią aranżacji. Coraz częściej można spotkać kamienie ogrodowe, jako element architektury w centrach handlowych, siłowniach, czy innego rodzaju ośrodkach użyteczności publicznej.

 

Kamień do ogrodu - jak dekorować nasze ogrody, aby wzbudzić zachwyt pięknym otoczeniem wokół domu.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zastosować kamień naturalny do dekorowania otoczenia domu, to gratulujemy dobrego gustu! W naszej ofercie występuje również bardzo oryginalna palisada bazaltowa z czarnego wulkanicznego kamienia, którą można wykorzystać do obudowy skarp, wolnostojącej konstrukcji wzdłuż drogi, lub oddzielenia ogrodu od innych części. Słupy z bazaltu bardzo oryginalnie podkreślają indywidualny charakter otoczenia, i co najważniejsze należą do produktów dość atrakcyjnych cenowo.

Inną ciekawa propozycją do ogrodu są stopnie kamienne z bazaltu. Mogą doskonale służyć do wykonania schodów na skarpach, stopni w ogrodzie, lub ścieżki, wypełniając wolne miejsca białym kamieniem (biały otoczak). Duże płyty można również zastosować jako blat stołu ogrodowego, lub siedzisko do ławki. Tak wykonane "meble" ogrodowe na pewno wzbudzą ciekawość gości.

 

 

Dowiedz się więcej - Poradnik

kamien_naturalny.jpg

Kamień naturalny

pozostale_produkty.png

Pozostałe produkty

plytki_i_panele_kamienne.jpg

Płytki, panele ...

Sortuj wg:
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Dane kontaktowe

telefon:+48 604 594 379

telefon:+48 518 437 737

 

mail: biuro@kameno.pl