Masz pytanie?

Kamień dekoracyjny

Elewacyjny, dekoracyjny, okładzinowy, łupek itp. - to potocznie spotykane nazwy tego cenionego i od wieków pożądanego materiału budowlanego. Jest to "wyrób" naturalny pochodzący z największej "fabryki" na tym świecie, jaką jest Ziemia. Nie wchodząc w szczegóły petrografii, kamienie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: magmowe, osadowe i metamorficzne. Jednak dla nas, jako przyszłego użytkownika nie jest to szczególnie istotne. Bardziej będzie nas interesowało co to za materiał i jakie właściwości użytkowe reprezentuje. Wybór jest bardzo duży, możemy wyróżnić takie rodzaje kamieni jak: gnejs, kwarcyt, marmur, piaskowiec, wapień, dolomit, granit, serpentynit, andezyt, bazalt, dendryt, porfir, trawertyn, onyks, krzemień i ... wiele innych! Każdy materiał posiada indywidulne właściwości i każdy, znajdzie coś dla siebie. Pomijając kwestie użytkowe, rodzajowe i inne techniczne, skupmy się co możemy z kamienia "dostać". 

Kamień występuje w bogatej, a zarazem niepowtarzalnej gamie kolorystycznej oraz wzorniczej. Dlatego jest to odpowiedni materiał dla osób ceniących unikalność wzorów i kolorów - każdy indywidualista znajdzie coś dla siebie.

Kamień dekoracyjny  to materiał budowlany w minimalnym stopniu przetworzony przez człowieka. Znajduje on zastosowanie w wielu dziedzinach architektury oraz wystroju wnętrz. Różnorodność oferowanych barw i wzorów pozwala na dobór materiału do kolorystyki istniejącej aranżacji lub na stworzenie zupełnie nowego i unikalnego projektu. Zastosowanie tego materiału w domowym otoczeniu jest bardzo zróżnicowane oraz daje nieograniczone możliwości dla projektantów i osób wykonujących dekoracje małej architektury.

 

Może kamień na elewację, może na ogrodzenie, a może do ogrodu?

Większość ludzi kojarzy ten materiał z dużymi, łupanymi kawałkami kamienia lub z cienkimi płytami, zwanymi potocznie łupkiem. Jednak wymienione materiały to nie jest całe spektrum wyboru materiału.

W jakiej formie można kupić naturalny? Poniżej prezentujemy Państwu kilka różnych produktów z kamienia:

 

Kamień murowy - zwany potocznie "murak" jest to nieobrobiona bryła kamienia. Materiał ten poddany jest wyłącznie segregacji w zależności od wielkości. Można go wykorzystać w budownictwie ogólnym lub do budowy np. kamiennego ogrodzenia, podmurówki, budowy alejek ogrodowych, schodów, tarasów, podjazdów, skalniaków, murów oporowych i wielu innych. 

kamień naturalny

 

Kamień naturalny - najbardziej powszechny i najlepiej znany ludziom, nie mającym większego doświadczenia z branżą kamieniarską. Poza selekcją pod względem grubości, nie jest poddawany obróbce. Struktura, powierzchnia i kształt są "naturalne" tzn. takie jakie zostały nadane w trakcie wydobycia. W zależności od materiału, z jakiego pochodzą oraz właściwości, jakie reprezentują, są uznanym materiałem do dekoracji elewacji budynków, okładania reprezentacyjnych ogrodzeń czy nawet obudowy kominków. Poza wymienionymi zastosowaniami, materiał ten również często bywa wykorzystywany do wyłożenia podjazdów czy tarasów, dekoracji podmurówek, altan, a nawet do aranżacji pomieszczeń wewnętrznych w salonie, sypialni czy łazience. Zastosowanie tego oryginalnego materiału jest niemal nieograniczone - jedynym ograniczeniem jest Państwa wyobraźnia.

Pracujący z kamieniem naturalnym projektant jest w stanie stworzyć rzeczy, które by nam nie przyszły do głowy, dlatego polecamy skorzystać z rady fachowca. To samo tyczy się montażu, szczególnie jeżeli chodzi o kamień łupany. Jest to proces, który wymaga pewnego doświadczenia w doborze odpowiednich płyt i zastosowania pewnych technik kamieniarskich. Fugi pomiędzy poszczególnymi płytami również muszą być utrzymane w odpowiedniej proporcji, aby nie dominowały na ścianie. 

 kamień naturalny

Ryska kamienna, kamień cięty rzędowo - te enigmatyczne i niewiele mówiące laikom nazwy kryją nic innego jak cięte paski kamienia z naturalnie łupanych płyt. Powstający w ten sposób produkt przypomina kształtem „łezki” o nieregularnym kształcie (z reguły tylko jedna powierzchni jest równa po cięciu). Odpowiednio ułożona ryska kamienna wygląda bezkonkurencyjnie elegancko, a zarazem naturalnie. Udekorowana w ten sposób ściana, a w dodatku podświetlona, buduje niesamowity efekt końcowy. Tak zbudowana struktura jest możliwa do osiągnięcia jedynie łupkiem kamiennym ułożonym poziomo.

kamień naturalny

Kamień ogrodowy – jest ciekawą alternatywą dla fanów pięknych ogrodów. Występują głównie w dwóch formach: naturalnej łamanej lub otaczanej tzw. otoczaki. Ich główne zastosowanie to z definicji ogrody, skalniaki, wysypane alejki, oczka wodne czy altany. Jednak na tym możliwości aranżacyjne się nie kończą. Otoczaki i inne egzotyczne kamienie można zastosować do dekoracji ścian w salonie, wykończenia ogrodzenia, gabionów, salonów SPA, dekoracji siłowni oraz innych, ograniczonych jedynie ludzką wyobraźnią aranżacji. Coraz częściej można spotkać kamienie ogrodowe, jako element architektury w centrach handlowych, siłowniach czy innego rodzaju ośrodkach użyteczności publicznej.

 

Kamień do ogrodu - jak dekorować nasze ogrody, aby wzbudzić zachwyt pięknym otoczeniem wokół domu?

 

Jeżeli masz już dość betonowej kostki otaczającej Cię z każdej strony i zastanawiasz się czy warto zastosować kamień naturalny do dekorowania otoczenia domu to gratulujemy dobrego gustu!
Warto pomyśleć o zastosowaniu ponadczasowego materiału, jakim jest kamień naturalny. Granit, bazalt, kwarcyt, gnejs czy porfir to materiały, które doskonale sprawdzą się w trwałych, a zarazem wyjątkowych alejach, w otoczeniu zielonego trawnika i kwitnących krzewów. Aby końcowy efekt był zadowalający, należy skorzystać z porad fachowców mających cenne doświadczenie w robotach kamieniarskich. Zdecydowanie warto zrobić rozpoznanie na etapie wykonawstwa, aby później tylko cieszyć się pięknym efektem.

W naszej ofercie występuje również bardzo oryginalna palisada bazaltowa z czarnego wulkanicznego kamienia, którą można wykorzystać do obudowy skarp, wolnostojącej konstrukcji wzdłuż drogi, lub oddzielenia ogrodu od innych części. Słupy z bazaltu bardzo oryginalnie podkreślają indywidualny charakter otoczenia, i co najważniejsze należą do produktów dość atrakcyjnych cenowo.

Inną ciekawą propozycją do ogrodu są stopnie kamienne z bazaltu. Mogą doskonale służyć do wykonania schodów na skarpach, stopni w ogrodzie lub ścieżki, wypełniając wolne miejsca białym kamieniem (biały otoczak). Duże płyty można również zastosować jako blat stołu ogrodowego lub siedzisko do ławki. Tak wykonane "meble" ogrodowe na pewno wzbudzą ciekawość gości.

 

 

Dowiedz się więcej - Poradnik

kamien_naturalny.jpg

Kamień naturalny

pozostale_produkty.png

Pozostałe produkty

plytki_i_panele_kamienne.jpg

Płytki, panele ...

Sortuj wg:
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Dane kontaktowe

telefon:+48 604 594 379

telefon:+48 791 221 535

mail: biuro@kameno.pl